O prázdninách budeme možná trochu zpomalené, omlouváme se. Pokud byste na nějakou sukni spěchaly, dejte nám prosím dopředu vědět!

Historický exkurz do světa sukní

Sukně nás provází od nepaměti. Téměř 4000 let před naším letopočtem se objevuje jako součást ženského oděvu v Arménii, své pevné místo zaujala ve většině starověkých civilizací.

http-_2.bp.blogspot.com__ZIKVZ0_WrPU_TEKie29upSI_AAAAAAAAAc0_HaRNo1iLcO8_s1600_skirt1.jpghttp-_www.frockflicks.com_wp-content_uploads_2015_03_1776-wedding.jpghttps-_rlv.zcache.com_josephine_baker_banana_skirt_and_trees_vintage_poster-rd8bc74ce60734181b4ef916e0c991ae9_20pgq_8byvr_540.jpg

Zdroj: www.2.bp.blogspot.com, www.frockflicks.com www.rlv.zcache.com


My však přeskočíme všechny krinolíny a turnýry až ke zlomovému období secese a podíváme se, jak se měnila silueta a délka sukně ve 20. století. Okolo roku 1910 se stává velice módní splývavá linie a sukně se výrazně zužuje. Ke zkrácení lemu však dochází až během divokých dvacátých let, odvážná tanečnice Josephine Baker je v tomto směru průkopnicí. Poprvé v historii odívání se objevuje délka pod kolena, tak klasická v letech padesátých. V dalším desetiletí se ovšem sukně opět prodlužuje a pas zvyšuje.

new_look_tailleur_bar_vzg_03

Zdroj: www.dior.com


Historie sukně je spjata s novodobou historií lidstva více, než by se na první pohled zdálo. Obě světové války nejen zamíchaly kartami v rukou vůdců světových mocností, ale zásadně také ovlivnily módní průmysl. Jestli ve dvacátých letech přineslo poválečné období uvolnění v odívání, pak konec 2. světové války podnítil zájem o krásné oblékání. Po úsporném období a nuceném zkracování kvůli nedostatku látek se móda vrací k marnotratnosti. Je to tak, narážíme na Diora a jeho romantický new look. Linie květinového kalichu učinila přítrž zužování sukně, trendu, který nastolil Jacques Fath. Každý rok pak přicházel Dior s novou linií, která se okamžitě stala sine qua non.

image5

Zdroj: https://theminiskirtrevolution.files.wordpress.com


Po módním diktátu Diora vdechuje světu módy nový život jeho mladý spolupracovník Yves Sain-Laurent, který se pro své návrhy inspiroval v abstraktním umění a folklóru, čímž dosáhl originálního módního synkretismu.

cropped-miniskirt-vintage_813

Zdroj: https://theminiskirtrevolution.files.wordpress.com


Za první propagátorku minisukní lze považovat Mary Quant. Tou, která ji v šedesátých letech proslavila, je však bezesporu Twiggy, britská modelka, která udala nový trend ženského vzhledu. V sedmdesátých letech se ještě na chvíli stává módní délkou tzv. midi, sukně do půlky lýtek, ale v podstatě se dá říct, že se sukně od poloviny století neustále zkracovala až dosáhla v devadesátkách svého vrcholu. Vzrůstá vliv šatníku hvězd popové scény jako Madonna nebo Spice Girls. Existuje dokonce tzv. microskirt, která zcela odhaluje spodní prádlo, věc myslitelná dříve pouze v kabaretech. S nástupem postmoderny jsou pak přípustné všechny délky sukně od mini po maxi, žádná nepřevládá a inspirace se hledá v různých kulturách a u rozličných etnik.

twiggy

Zdroj: https://theminiskirtrevolution.wordpress.com/history-2/


Faktem je, že i mužská sukně jako součást tradičního oděvu přetrvala věky. Vemte si například řeckou fustanellu, skotský kilt či asijský sarong. V módě se opakovaně vracela inspirace orientem. Velké oblibě se po celém světě těšil například střih japonského kimona.

 

_DSC2480


My se v Akari rozhodli být nadčasoví a napodobením střihu hakama se zrodila Katsu. Dlouhá Katsu je návratem do minulosti i předpovědí budoucích trendů. Obléknout ji je mystickým zážitkem, cestou na dálný východ. Nohy v ní sice neukážete, dokonce budete působit, že nohy nemáte a vznášíte se těsně nad zemí jako v japonské duchařině, ale ručíme vám za to, že v ní oslníte v jakékoliv době.


Zdroj: Kybalová, Ludmila. Od “zlatých dvacátých” po Diora. Praha: NLN, 2009.